Czym usunąć rdzę

0
2325
czym usunąć rdzę

Rdza to warstwa (dodatkowo niejednolita) produktów utleniania żelaza jego stopów (takich jak na przykład stop stali) w wodzie, gruncie lub w wilgotnej atmosferze. Rdza zawiera w sobie przede wszystkim tlenki i wodorotlenki żelaza. Opisany wyżej proces niszczenia powierzchni różnego rodzaju metali nazywany jest potocznie korozją.

Sam termin rdzy jest natomiast stosowany często do określania innych warstw produktów utleniania metali, między innymi utleniania również żelaza w gazach suchych lub utleniania stopów metali nieżelaznych, takich jak na przykład śniedzi, warstw pasywujących czy zgorzeliny. Warto pamiętać o tym, że dosłownie każda masa żelaza jest w stanie w ostateczności przekształcić się nawet w całości w rdzę i rozpaść się jeżeli zostawi się jej wystarczającą ilość czasu, tlenu i wody. Dobrze o tym świadczy przykład metalowych konstrukcji sprzed 150 czy 200 lat, które zostawione same sobie zamieniły się w zgliszcza pokryte w całości rudawą rdzą.

Korozję, czyli opisany wyżej proces niszczenia powierzchni metali, można podzielić na dwa rodzaje ze względu na występujący w nich tzw. czynnik korodujący. Mowa tu o korozji chemicznej i o korozji elektrochemicznej.

Korozja chemiczna rozwija się kiedy w obecności metalu jest dużo powietrza

rdza

Kiedy tlen z atmosfery łączy się z metalem, powoduje wówczas jego utlenienie, które z kolei sprawia, że me powierzchni metalu zaczynają powstawać liczne warstwy tlenków metali. Korozja chemiczna prawie zawsze uderza wyłącznie w tę powierzchnię metalu, która styka się z powietrzem. Niekoniecznie musi to jednak prowadzić do negatywnych skutków. Nie zawsze jest to proces szkodliwy i czasami gdy warstwa tlenku jest bardzo dobrze związana z metalem poprzez jego powierzchnię, to może ona chronić metal przed dalszym utlenianiem. Zjawisko pojawiania się owej warstwy chroniącej metal nazywa się pasywacją.

Drugim rodzajem korozji jest korozji jest korozja elektrochemiczna. Ma ona miejsce wtedy kiedy woda jest czynnikiem, który koroduje metal. Stal posiada ws obie oprócz żelaza także węgiel w postaci węgliku żelaza Fe3C lub grafitu. Składniki te po zetknięciu z wodą (będącą elektrolitem), przyjmują różne potencjały elektrochemiczne. Powstają w wyniku tego mikroogniwa i to w największym skrócie właśnie z ich powodu korozja elektrochemiczna również doprowadza finalnie do rdzewienia metalu, który jest na nią podatny.

W takim razie czym usunąć rdzę?

Istnieje na to wiele metod. Jak wiadomo najłatwiejszym i najlepiej dostępnymi sposobami zawsze są sposoby domowe.

Niestety w przypadku rdzy domowe sposoby niekoniecznie muszą działać lepiej od tych profesjonalnych. Wiele artykułów związanych z dbaniem o dom, które można znaleźć w internecie lub gazetach mówi, że domowa metody na walki z rdzą są szybkie, skuteczne i bezbolesne. Mówi się tu najczęściej o wykorzystywaniu do usuwania rdzy octu jabłkowego, limonki, sody oczyszczonej, melasy, folii aluminiowej czy nawet, o zgrozo, surowego ziemniaka.

pordzewiałe przdmioty

Są to jednak w większości metody niestety nieskuteczne albo skuteczne jedynie powierzchownie i tymczasowo. Użycie tych środków może wprawdzie usunąć część rdzy, jednak będzie to usunięcie jedynie rdzawych nalotów z samej powierzchni metalu. Usunięcie źródła problemu przy pomocy wyłącznie domowych sposobów prawie zawsze zakończy się porażką i jedynie stratą czasu. Ważną rzeczą o której zapomina się przy okazji prób usuwania rdzy domowymi sposobami, jest to, że po odrdzewieniu metalu powinniśmy później owy metal odpowiednio zabezpieczyć specjalnymi produktami do pielęgnacji.

Jeżeli rdza zniknie (w całości czy powierzchownie), ale sam metal nadal będzie narażony na oddziaływanie niszczących czynników takich jak powietrze czy wilgoć, to rdza stosunkowo szybko znowu powróci, szczególnie jeżeli metal ten jest lub będzie użytkowany na zewnątrz gdzie oddziaływanie zewnętrznych czynników jest kilka razy większe niż wewnątrz domu.

Lepszą metodą na to czym usunąć rdzę jest usuwanie jej mechanicznie, na przykład przy użyciu papieru ściernego, drucianej szczotki, szpachelki lub szlifierki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here