Zdecydowanie bardziej opłaca się naprawiać połamany lub pęknięty element, który jest wykonany z tworzywa sztucznego niż zakup nowego elementu. Ze względów ekonomicznych opłaca się to nam po prostu bardziej. Znane metody naprawy to klejenie albo spawanie. Podczas klejenia najważniejszym punktem i wymaganym na samym początku jest sklasyfikowanie rodzaju tworzywa, z którego wykonana jest część, którą chcemy naprawić. Dopiero po wstępnym rozpoznaniu możemy wybrać klej, który zagwarantuje nam trwałe połączenie zepsutych elementów. Najczęściej widujemy tworzywa twarde z materiału ABS a także te bardziej plastyczne, które wykonane są z polipropylenu.
Oczywiście przed właściwą naprawą bardzo ważne jest oczyszczenie i odtłuszczenie powierzchni. Wielu ludzi zadaje sobie pytanie czym skleić plastik. Wybór odpowiedniego kleju jest bardzo ważny, ponieważ tańsze kleje nie gwarantują nam długiej żywotności naprawianego elementu. Dobrym wyborem jest klej metaakrylowy loxeal 33-00. Jest to klej strukturalny, akrylowy stworzony z dwóch składników, który szybko schnie i nie wymaga mieszania.
Możemy nim naprawić różne rodzaje materiałów, nawet twarde tworzywa sztuczne
Sposób użycia jest banalnie prosty, wystarczy nanieść klej na jedną stronę złącza a drugi składnik kleju jakim jest aktywator na drugą stronę. Nie musimy mieszać składników ze sobą, ponieważ wystarczy, że dociśniemy do siebie obydwie części, na które nanieśliśmy składniki kleju. Spoina zapobiega łuszczeniu się i jest odporna na benzynę, smary, chemikalia oraz wodę. Klej ten zapewnia nam dużą wytrzymałość na uderzenia i wstrząsy, więc możemy być pewni, że sklejone elementy posłużą nam przez naprawdę długi okres czasu. Kolejnym klejem, który omówimy jest uniwersalny klej versachem plactic welding.
Potrafi on połączyć praktycznie wszystkie znane nam plastiki i tworzywa sztuczne, do tego metale oraz ceramikę, porcelanę, szkło, drewno, włókno szklane i wiele innych tworzyw. Etap wiązania obserwujemy już po upływie czterech minut, a po 15 minutach można poruszać elementami, które kleiliśmy. Po godzinie możemy uzyskać już pewną wytrzymałość klejonych elementów. Po upływie doby nasza spoina może wytrzymać 238 atmosfer, a do tego ważną zaletą jest wodoodporność. Klej ten jest idealny do wypełnienia drobnych szczelin. Minusem natomiast jest fakt, że nie skleimy nim tworzyw wykonanych z polietylenu i polipropylenu.
Dlatego obiektywnie przegrywa on w starciu z poprzednim klejem
Powinniśmy pamiętać także o tym, że tworzywa sztuczne można ze sobą połączyć także poprzez spawanie. Potrzebne do tego będą specjalne spawarki na gorące powietrze, które posiadają możliwość regulowania temperatury. Koszt takiej podstawowej spawarki wynosi około 400 zł za spawarkę z niższej półki. Żeby jednak spawać elementy potrzebujemy dużej wprawy i doświadczenia w spawaniu, dlatego też większość ludzi decyduje się zlecić takie zadanie profesjonalistom, którzy co prawda nie są tani, ale wykonają tę robotę szybko i sprawnie. Często zależy nam na czasie dlatego warto przemyśleć taką możliwość i dać zarobić innym przy tym oszczędzając swój czas i nerwy.
Mamy też wtedy pewność, że spawane elementy nie rozlecą się przy pierwszej lepiej okazji tylko wytrzymają nam przez naprawdę długi okres czasu. Ceny takiego spawania zaczynają się od dwóch złotych za jeden centymetr spawu przy prostym pęknięciu, które jest łatwo dostępne. Jeśli dostęp do pęknięcia jest trudniejsza to cena oczywiście będzie wyższa, jednak koszt naprawy i tak nie powinien przekroczyć kosztu zakupu nowego elementu.
Dlatego zamiast wyrzucać zniszczone elementy do śmieci warto poważnie zastanowić się nad naprawą, ponieważ w ten sposób nie tylko oszczędzamy pieniądze ale też chronimy środowisko. Ten problem jest bagatelizowany przez dzisiejsze społeczeństwo i niewielu ludzi zastanawia się nad tym jak będzie wyglądała nasza planeta za kilkadziesiąt lat. Większość ludzi nie interesuje się losem środowiska i myśli, że ten problem ich nie dotyka, ponieważ nie odczuwają tego bezpośrednio.