Mówi się, że “bez kota nie ma domu” i coś w tym jest. Wbrew temu, co na ogół uważają ludzie, koty to bardzo przyjazne i przywiązujące się do opiekuna zwierzęta, które potrafią okazywać uczucia – choć w zupełnie inny sposób niż psy. Mruczki są dużo bardziej subtelne i z tego względu niektórym osobom trudniej jest zauważyć oznaki ich przywiązania. Na całe szczęście jest też wielu miłośników tych zwierząt, którzy przygarniając je do swojego domu, pragną zapewnić im jak najlepsze warunki.
Podstawowe wyposażenie dla kota
Aby twój kot był szczęśliwy i żył zgodnie z naturą, powinien posiadać niezbędne dla niego wyposażenie. Podstawowymi akcesoriami są oczywiście miski na jedzenie i picie albo fontanna dla tych mruczków, które wolą pić spływającą wodę. Warto przy tym zauważyć, że koty powinny jeść mokrą karmę (o wilgotności przynajmniej 80%), składającą się w przeważającej części z surowego mięsa. Zapychacze (m.in. w postaci zbóż) nie są wskazane – niestety mają one niekorzystny wpływ na zdrowie naszego podopiecznego. Dlatego należy unikać karm, w których znalazły się zboża, ziemniaki czy inne, niewskazane dla kotów rośliny.
Następnym, równie ważnym elementem wyposażenia, które powinno znaleźć się w naszym domu, jest kuweta. Jeśli mamy jednego kota, to powinniśmy posiadać dwie kuwety. Dzięki temu unikniemy problemu, jakim może być załatwianie się poza wyznaczonym do tego miejscem, co może się zdarzyć w przypadku jednej kuwety (lub bardziej ogólnie – zbyt małej ilości kuwet w stosunku do ilości kotów mieszkających w domu). Należy przy tym pamiętać, aby kuwety ustawić z dala od miejsc, które są najczęściej uczęszczane bądź znajdują się w nich przedmioty, które mocno hałasują, jak choćby pralka.
Warto także zastanowić się nad doborem odpowiedniego żwirku i sprawdzić, który będzie podobał się kotu. Czasami zdarza się, że zwierzęciu może nie pasować jego wielkość, zapach albo materiał, z którego zrobiono żwirek. Wybranie nieodpowiedniego rodzaju może sprawić, że kot będzie załatwiał się poza kuwetą, dlatego eksperymenty i sprawdzanie “do skutku” są w tej kwestii bardzo wskazane.
Drapak
Pamiętajmy, że koty to zwierzęta, które są ciekawskie i uwielbiają się wspinać, drapać, siedzieć na wysokościach i obserwować otoczenie. Każde z wymienionych upodobań leży w naturze kota i nie da się temu zapobiec, ani tego zmienić. Z tego względu jeszcze przed przywiezieniem naszego podopiecznego domu, warto kupić dla niego drapak. Oczywiście, im będzie wyższy, a także im więcej będzie miał półek i rurek, tym lepiej.
Przyniesiony mebel powinniśmy ustawić w miejscu, z którego kot będzie mógł obserwować każdy kąt pomieszczenia. Postawienie go w niewłaściwej lokalizacji sprawi, że zwierzę nie będzie nim zainteresowane.
Warto również wspomnieć, że koty lubią znakować swoje terytorium. Zarówno wykastrowane, jak i te, na których nie był przeprowadzony ten zabieg, znakują teren między innymi poprzez drapanie. Dodatkowo, czynność ta ma na celu pozbycie się starych łusek z pazurków.
Należy podkreślić, że nie da się zapobiec drapaniu, gdyż jest to naturalne zachowanie, pozwalające również na utrzymanie odpowiedniej równowagi psychicznej. Więc jeżeli chcemy uniknąć zniszczonych mebli czy dywanów, to drapak jest niezbędnym rozwiązaniem. Sprawdź, który będzie dla ciebie najlepszy na stronie pociechowo.pl.
Transport kota
Nie zapominajmy także o tym, że czasami będziemy wybierać się z kotem w podróż. Coraz więcej hoteli akceptuje zwierzęta w swoich pokojach czy apartamentach, dlatego warto posiadać na wyposażeniu transporter. Zapewni on bezpieczeństwo naszemu podopiecznemu na czas podróży. Transporter przyda się również podczas wizyt u weterynarza.