Fotopułapka to niewielkie urządzenie, przystosowane do robienia zdjęć i nagrywania filmów za pomocą zamaskowanego aparatu. Może służyć między innymi do obserwacji stanowiska łowieckiego, ale też do innych celów, w tym nawet do monitorowania domu. Zobaczmy zatem, z czego się składa i jak ją wybrać, by spełniała najwyższe wymagania.
Jak zbudowana jest fotopułapka?
Fotopułapka to urządzenie wyposażone w czujnik ruchu i kamerę, dostosowaną do robienia zdjęć i filmów nawet w ograniczonych warunkach widoczności. Te dwa elementy stanowią o jej skuteczności w obserwacji terenu. Często posiada także możliwość zdalnego przesyłania wykonanych nagrań i fotografii do telefonu czy innego urządzenia.
Co ważne, fotopułpaka musi posiadać odporną obudowę, która pozwala na jej umieszczenie na stałe na zewnątrz. Dzięki takiej obudowie jest odporna na warunki atmosferyczne, w tym na deszcz, śnieg czy skrajnie wysokie i niskie temperatury. Profesjonalne fotopułapki posiadają dodatkowo maskowanie, które sprawia, że są niewidoczne dla zwierząt i ludzi. W co dokładnie musi być wyposażona?
Kamera do wykonywania zdjęć w nocy i trudnych warunkach
Dobra kamera to podstawa sprawnie działającej fotopułapki. Niezależnie od tego, czy chcemy obserwować zwierzynę na stanowisku łowieckim, czy zależy nam na ochronie mienia i domu, musimy posiadać dokładne i wyraźne nagrania, na których można rozpoznać aktualną sytuację. Tylko one pozwalają na zidentyfikowanie ewentualnego złodzieja albo rozpoznanie zwierząt, pojawiających się na łowisku.
Kamera zazwyczaj wyposażona jest w iluminator podczerwieni o długości fali 940 nm, który jest niewidoczny dla ludzi i zwierząt. Doskonale sprawdza się on w ochronie mienia, ponieważ nie ujawnia położenia fotopułapki. Gorzej sprawdzają się iluminatory o mniejszej długość fali, ponieważ mogą zostać zauważone przez napastnika. Zwierzęta zazwyczaj reagują ucieczką, jeśli dostrzegają takie urządzenie.
Warto także zastanowić się nad lampą błyskową. Jeśli zależy ci na pięknych zdjęciach stanowiska leśnego, które potem zrobią furorę w internecie, jest to dobry pomysł. Jednak lampa błyskowa na pewno zwróci uwagę złodziei, może więc posłużyć do zidentyfikowania i uszkodzenia urządzenia. Raczej nie jest polecana w przypadku ochrony mienia.
Czujnik ruchu
To jedna z bardzo ważnych cech fotopułapki. Dzięki wyposażeniu w czujnik ruchu urządzenie natychmiast rejestruje, gdy coś znajdzie się w jego zasięgu. Wówczas wybudza się ze stanu uśpienia i wykonuje zdjęcie. Takie rozwiązanie pozwala na natychmiastową reakcję fotopułapki, a dodatkowo ogranicza zużycie energii przez urządzenie. Dodatkowo powinna posiadać szybki wyzwalacz, który pozwoli na natychmiastową reakcję.
Parametry obrazu
Im bardziej zależy ci na pięknych zdjęciach, tym lepsze parametry powinna mieć kamera. Domyślnie, im więcej pikseli, tym lepsza jakość zdjęcia czy nagrania. W zależności od twoich preferencji powinieneś wybrać taką, która będzie miała najwięcej megapizeli, najlepszą rozdzielczość albo nawet możliwość tworzenia nagrań Full HD.
Warto także zastanowić się nad kątem widzenia fotopułapki, od którego zależy, ile będzie w stanie zobaczyć. Jeśli chcesz monitorować wąskie przejście, możesz zdecydować się na taką o kącie widzenia 100 stopni, która rejestruje najlepsze obrazy w odległości do 5 metrów. Jeśli poszukujesz większego zasięgu, zdecyduj się na taką, która działa na odległość nawet 12 metrów, przy 60 stopniach pola widzenia.