Plastik jest to zbiorcza nazwa stosowana dla wszelkich tworzyw sztucznych, czyli wykonanych z polimerów albo wytworzonych w sposób całkowicie syntetyczny albo też poprzez zmodyfikowanie polimerów występujących naturalnie w przyrodzie. Jest to już wynalazek dość leciwy, bowiem został opracowany już w 1865 roku przez Johna Wesleya Hyatta i był początkowo używany do produkcji kul bilardowych, ale szybko zauważono inne możliwości jakie daje to praktyczne tworzywo.
Już po kilku latach do produkcji trafiały różne przedmioty codziennego użytku wykonywane z plastiku. Niedługo potem opracowano sposoby tworzenia sztucznych włókien, które mogą zastępować naturalne przy produkcji odzieży. Kariera plastiku była na tyle dynamiczna i imponująca, że dziś już właściwie nie wyobrażamy sobie funkcjonowania w świecie całkowicie pozbawionym tworzyw sztucznych.
Nie ma się czemu dziwić bowiem plastik jest nie tylko bardzo tani w produkcji, ale również niesamowicie plastyczny i można z niego wykonać praktycznie dowolny przedmiot, od kół zębatych po meble ogrodowe.
Największą wadą tego tworzywa jest jednak jego negatywny wpływ na środowisko naturalne i pojawienie się konieczności recyklingu przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych. Można się do tego przyczynić na przykład odpowiednio segregując śmieci, ale można również iść o krok dalej, oszczędzając zarówno środowisko naturalne jak i trochę pieniędzy.
Chodzi to możliwość odnowienia we własnym zakresie, co bardziej przydatnych czy cennych przedmiotów plastikowych. Plastik z biegiem lat również ulega zniszczeniu i zwłaszcza jeśli jest wystawiony na warunki atmosferyczne może bardzo tracić na wyglądzie zachowując jednak swoje pierwotne właściwości użytkowe.
Zatem zamiast wyrzucać stare, odbarwione, czy zarysowane plastikowe rzeczy można je całkiem sensownie odnowić po prostu je malując,
Nie jest to jednak sprawa tak prosta jak w przypadku malowania innych powierzchni, wykonanych z bardziej chropowatych materiałów. Plastik jest bowiem bardzo gładki i większość farb czy lakierów nie będzie się w stanie utrzymać na jego powierzchni przez dłuższy czas.
Nie jest to jednak niemożliwe i można to zrobić własnym sumptem dzięki wyborowi farb przeznaczonymi do tego typu materiałów.
Jeśli zastanawiacie się czym pomalować plastik to przede wszystkim musicie sobie zadać jedno pytanie. Czy wolicie mniej pracy i mniejszy wybór kolorów czy też odrobinę więcej się wysilić, ale mieć dostęp do większej gamy barw?
Istnieją bowiem dwa rodzaje farb do malowania plastików
Jedne wymagają użycia podkładu, jednak dostępność kolorów jest póki co zdecydowanie większa niż w przypadku farb bez konieczności stosowania podkładu. Co prawda sytuacja powoli ulega zmianie i możemy znaleźć coraz więcej kolorów dostępnych dla farb nie wymagających użycia podkładu, ale … to już musi być indywidualna decyzja.
Tak czy inaczej, żeby pomalować plastikowy przedmiot będziecie, oprócz farby i ewentualnie podkładu, potrzebować również gazet, folii malarskiej, czegoś do czyszczenia i papieru ściernego. Pierwszym krokiem jest przygotowanie otoczenia, czyli zabezpieczenie miejsca, w którym będziemy malować za pomocą folii malarskiej i gazet.
Później należy wyczyścić przedmiot ze wszystkich zabrudzeń i ewentualnie wcześniejszych warstw farby, o ile przedmiot był już malowany i farba zaczyna się łuszczyć. Później element przecieramy papierem ściernym, żeby farba mogła jak najlepiej przyczepić się do tej powierzchni. Teraz pozostaje już tylko odpylić i odtłuścić powierzchnie, a można to zrobić na przykład za pomocą roztworu wody i płynu do naczyń.
Kiedy plastikowy przedmiot wyschnie można rozpocząć jego malowanie. Najłatwiej pójdzie, jeśli wybraliśmy wcześniej farbę w spraju przeznaczoną do plastiku. Wtedy wystarczy po prosu rozprowadzić farbę w sposób zalecany przez producenta. Jeśli wybraliście inny rodzaj farby to również nie powinno być wielkiego problemu z malowaniem za pomocą pędzla. W każdym razie dość szybko zyskacie przedmiot o wyglądzie nowej rzeczy.