Czy w ciąży można jeździć na rowerze

0
1131
na rowerze

Ogólnie zdania bywają podzielone. Oczywiście każdy rozsądny powie: kobieta w ciąży powinna uważać na siebie bardziej, niż nie będąc w ciąży, niezależnie od prowadzonego trybu życia. Są kobiety, która prowadza bardzo aktywny tryb życia i nie wyobrażają sobie, aby z powodu ciąży nagle zmienić drastycznie zwoje zwyczaje i usiąść przed telewizorem na całe godziny, zamiast pójść na spacer, czy wręcz pobiegać. Problem polega na tym, że nawet zdrowa do tej pory kobieta może mieć z jakiegoś powodu ciąże w jakimś stopniu zagrożoną.

Zagrozić ciąży może nawet sama kobieta swoim niewłaściwym zachowaniem, jeżeli zapomni, czy też nie jest świadoma, jakie zmiany zachodzą w jej organizmie podczas rozwoju ciąży. Jeżeli nie ma specjalnych przeciwwskazań – to jednak trzeba koniecznie na bieżąco konsultować z lekarzem prowadzącym ciążę – warto pozostać aktywną. Jednak stopień aktywności trzeba koniecznie dostosować do samego faktu bycia w ciąży oraz do jej zaawansowania. Niestety, pewne rodzaje aktywności nie wchodzą w grę od początku, z innych trzeba zrezygnować na tych kilka miesięcy po 1. trymestrze.

Wiele pań pyta: czy w ciąży można jeździć na rowerze?

rower

Jazda na rowerze jest ogólnie ceniona przez wzgląd na swój dobry wpływ na organizm. Większość lekarzy zezwala przyszłym mamom na jazdę na rowerze, ale tylko w 1. trymetrze. Później, kiedy dziecko, a więc i ciążowy brzuch są coraz większe, zmienia się środek ciężkości, kobieta zaczyna odczuwać też inne dyskomforty (bóle pleców, nóg, szybciej się męczy…) i trudno po prostu wprawiać rower w ruch tak, żeby nie zaszkodzić brzuchowi, ale i się nie przewrócić.

Wiele pań wręcz kocha przynajmniej amatorską jazdę na rowerze. Mówią, że nie mogą bez tego typu aktywności żyć. Ciążą jednak to stan szczególny. Wiele pań mówi: to przecież nie choroba. Oczywiście, mają rację. Jednak zmiany, jakie zachodzą w organizmach pan w ciąży to coś co coraz bardziej odbiega od zwykłego stanu. Jeżeli kobieta czuje się dobrze nawet w zaawansowanej ciąży to – przy zachowaniu sporej dozy ostrożności – może nawet niemal do końca pracować. O ile nie jest to praca w ogólnie szkodliwych warunkach i wymagająca zbyt dużego wysiłku fizycznego. Dla organizmu już sama ciąża – zwłaszcza zaawansowana – jest sporym obciążeniem.

O ewentualnych możliwościach rożnych aktywności fizycznej podczas ciąży warto lub wręcz należy porozmawiać ze swoim lekarzem. Wiadomo, że nie zawsze można dowiedzieć się wszystkiego podczas jednej rozmowy. Czasem kolejne pytania, jak: czy w ciąży można jeździć na rowerze, nasuwają się na myśl wraz z biegiem czasu. Są kobiety, które czytają na temat aktywności fizycznej podczas ciąży jeszcze zanim w nią zajdą. Jednak teoria zawsze pozostanie tylko teorią. Każda kobieta i każda ciąża jest inna. Nawet jeśli dana kobieta zawsze była w dobrej formie i byłą ogólnie zdrowa, może się okazać, że w ciąży nie będzie mogła zachować nawet przeciętnej aktywności. Tak naprawdę dopiero będąc już w ciąży, kobieta przekonuje się, co będzie dla niej dozwolone, a co zupełnie nie.

Nie warto robić nic na własną rękę, jeśli chodzi o panie będące w ciąży

Dobrze jest zawsze zachować pewną aktywność fizyczną, to fakt. Jednak należy ją dostosować to możliwości swojego organizmu i przebiegu tej konkretnej ciąży. Tu nie można zostawić nic przypadkowi. chodzi o zdrowie i bezpieczeństwo i samej kobiety i jej dziecka.

czy w ciąży można jeździć na rowerze

Ogólnie wiadomo, że ruch i aktywność fizyczna w odpowiedniej formie przynoszą właściwie same zalety. W wielu przypadkach ciąża nie jest powodem do całkowitej rezygnacji z jakiejkolwiek aktywności fizycznej – to zdarza się jedynie w skrajnych przypadkach.

Jeżeli kobieta lubi jazdę na rowerze i nie ma przeciwwskazań, to zachowując odpowiednią ostrożność. może sobie na to pozwolić. Musi mieć jednak pełne poczucie bezpieczeństwa. Lekarze sugerują też, że w razie czego dobrą alternatywą bywa też rowerek stacjonarny, z którego przecież można korzystać w domu i to niezależnie od pory roku i pogody. Wiele pań przyznaje, że nie ma problemu z przesiadką z tradycyjnego roweru właśnie na taki stacjonarny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here