Od lat w naszej kuchni do przyrządzenia potrawy potrzebujemy jakiegoś naczynia, w którym chcemy ją przyrządzić. Każdy w swojej kuchni zapewne korzysta z wszelakiego rodzaju garnków. Garnki są dostępne w internecie, lokalnych sklepach w naszych miastach oraz w galeriach. Wybór jest duży, a ceny garnków są rozmaite. Kupując, zastanawiamy się, na jaki garnek się zdecydować. Próbujemy wybrać ten, który będzie najlepszy jakościowo. Często mylimy się, ponieważ kupując drogie garnki, myślimy, że nie ulegną szybkiemu przypaleniu. Rzadko się zdarza, że zakupimy garnek, który będzie odporny na przypalenia.
Kiedy nasze naczynie ulegnie przypaleniu, zadajemy sobie pytanie: czym wyczyścić przypalony garnek?
Sposobów jest wiele, możemy skorzystać z domowej receptury lub z detergentów ze sklepowych półek. Domowa receptura pomoże wyczyścić nasz garnek bardziej ekologicznie. Wiemy jakie składniki dajemy i co się w nich znajduje. Domowe sposoby są często bezpieczniejsze i tańsze. Na rynku jest również ogrom produktów do czyszczenia przypalonych garnków. Podczas decydowania się na zakup produktu ze sklepowej półki, musimy wziąć pod uwagę, co się w danym środku znajduje. Na szczęście nie jesteśmy ograniczeni do jednego typu produktu.
Ważne jest, by czytać informacje, jakie producent umieszcza na etykiecie swojego środka. Garnki służą do przyrządzania potraw, dlatego starajmy się używać środków, które są najmniej chemiczne. Warto wspomnieć, że są różne rodzaje garnków, dlatego warto zagłębić się w tym wątku i dowiedzieć się, jak dany rodzaj czyścic. Jest to bardzo ważne, ponieważ możemy zaoszczędzić na czasie, a nasze garnki będą w prawidłowy sposób przechowywane. Do sprawdzonych i skutecznych metod domowych wykorzystywane są produkty takie jak: sól, ryż, ocet czy soda. W dość ciężkim przypaleniu garnka z pewnością pomoże nam sól.
Zasypujemy dno garnka solą, dodajemy odrobinę wody, a następnie odczekujemy kilka godzin, po czym go myjemy. Podobnie działamy w przypadku sody i octu. Te produkty są ekologiczne, dzięki czemu mamy pewność po wyczyszczeniu naszego garnka, że nasze jedzenie będzie w pełni bezpieczne. Do czyszczenia przypalonego garnka ze stali nierdzewnej idealnie sprawdzi się kwasek cytrynowy. Jednak w tym przypadku jego użycie odbywa się troszkę w inny sposób. Dodajemy go do gotującej się wody, a następnie czekamy. Spalenizna, na którą wcześniej nie mieliśmy pomysłu, świetnie odchodzi. Dalej nasz garnek, należy przepłukać wodą i będzie gotowy do użycia.
Kwasek cytrynowy znajdziemy niemal, w każdym sklepie spożywczym, dzięki czemu czyszczenie za pomocą tej metody jest bardzo łatwe do zrealizowania. Jeżeli czas nam nie sprzyja, możemy wyczyścić nasze naczynie za pomocą soli. Zasypujemy dno naszego garnka solą i polewamy wodą. Po kilku godzinach spalenizna z naszego garnka powinna zejść bez problemu. Przed czyszczeniem garnka z zewnątrz trzeba zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został wykonany. Pomoże nam to zapobiec przed jego zarysowaniem czy zniszczeniem. Naszego naczynia nie skrobiemy drucikiem czy nożem, bo w łatwy sposób możemy go porysować.
Oprócz soli i octu, do wyczyszczenia możemy zastosować proszek do prania. Jednak przed użyciem trzeba wziąć pod uwagę to, że niekorzystnie działa na garnki aluminiowe. Czyszcząc za pomocą proszku do prania, możemy pozbyć się dość szybko spalenizny. Na nasz garnek nakładamy stosunkowo niewielką ilość proszku do prania i polewamy ciepłą wodą. Pamiętajmy, że po użyciu środku do prania, musimy nasze urządzenie porządnie przemyć wodą. Największym problemem w czyszczeniu garnków, jest jego doprowadzenie do ładu po powidłach.
Nie ma na to skutecznej metody. Niektórzy używają piachu, druciaka, a nawet coli. Podsumowując, czyszczenie garnków może być zdecydowanie mniej kłopotliwe, jeżeli znamy pewne zasady. Domowe sposoby są skuteczne, jednak czasami warto, jest poeksperymentować i stworzyć własną recepturę. Z mocnymi przypaleniami nie zawsze w ten sposób jesteśmy sobie poradzić. Wtedy najlepiej jest sięgnąć po mocniejsze sprawdzone środki lub działać domowymi sposobami do skutku.