Uniwersalne palety z tworzyw sztucznych

0
486
Uniwersalne palety z tworzyw sztucznych

Palety z tworzywa sztucznego są coraz częściej stosowane jako podstawowy nośnik towarów w transporcie i spedycji międzynarodowej. Ten rodzaj palety produkowany jest poprzez formowanie wtryskowe wysoce plastycznego tworzywa sztucznego. Dzięki temu można nadać im różne kształty i wymiary, które są potrzebne pod konkretne towary lub środki transportowe i miejsca magazynowe. Dowiedz się więcej o ich rodzajach i zaletach.

Największe zalety palet plastikowych

Niewątpliwie największą z zalet plastikowych palet jest ich stosunkowo niska waga w porównaniu do ich drewnianych odpowiedników. Dość powiedzieć, iż jej waga jest nawet dwukrotnie mniejsza niż drewnianej. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie kosztów transportu i logistyki. W paletach z plastiku nie znajdziemy wystających gwoździ lub ostrych drzazg. Są dzięki temu bezpieczne w użytkowaniu.

Kolejną przewagą nad paletami drewnianymi jest ich wysoka odporność na promieniowanie UV, warunki atmosferyczne oraz działanie substancji chemicznych. Nie chłoną w ogóle wody, co przyczynia się także do ich niskiej wagi. Gładka powierzchnia wykończenia plastiku pozwala na łatwiejsze utrzymanie czystości palety.

Wady palet plastikowych

Tak jak każdy produkt, także plastikowe palety nie są pozbawione wad.

Technologia produkcji i budowa palet z plastiku sprawia, iż ich konstrukcyjne wzmocnienia i użebrowania są dość kłopotliwe w czyszczeniu. Niestety są także niezbyt odporne na odkształcenia przy dużych obciążeniach, przez co zdarzają się pęknięcia.

Każdy producent palet plastikowych potwierdzi, iż są one także droższe w produkcji i zakupie niż palety z drewna. Gładkie powierzchnie palet plastikowych w razie zawilgocenia stwarzają wysokie ryzyko poślizgu w trakcie przemieszczania ich wózkami widłowymi. Trzeba także bardzo uważać w trackie sztaplowania ich na regałach magazynowych.

Rodzaje palet z tworzyw sztucznych

Podstawowym kryterium podziału palet z plastiku jest ich nośność. Wyróżnia się palety przeznaczone do niskich, średnich, dużych i bardzo dużych obciążeń. Modele do niskich obciążeń utrzymują nośność statyczną do 2500 kilogramów i dynamiczną do 1200 kilogramów. Biorąc pod uwagę wymiary palet z tworzywa, są one podobne jak w przypadku drewnianych typu pierwszego, drugiego i trzeciego.

Najbardziej popularne są palety plastikowe eksportowe w wymiarach 1200×800 milimetrów, czyli takich jak w euro palecie. Innym typem palet w tych wymiarach jest paleta ESD, która znajduje zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym. Dzięki swoim właściwościom spełniają wymagania wysokiego poziomu higieny w transporcie pożywienia i leków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here