Czym się zajmuje okulista?

0
363
Czym się zajmuje okulista

Okulista zajmuje się leczeniem narządu wzroku, a w tym celu przeprowadza liczne badania. Najczęściej lekarz zaczyna od wywiadu z pacjentem. Okulista może zapytać o przebyte choroby i urazy w okolicach narządu wzroku. Następnie bada oczodoły, powieki, gałki oczne, ocenia rogówki, tęczówki, soczewki, ciało rzęskowe, ostrość, pole widzenia, a także to jak widzimy kolory. W badaniach najczęściej korzysta z wysokiej jakości specjalistycznego sprzętu, aby określić stan narządu. Czynności nie są ani bolesne, ani stresujące. Pacjent może liczyć na profesjonalizm, dokładność, ale również pewnego rodzaju komfort. Badania wzroku są wykonywane także dla kierowców i kandydatów na prawo jazdy.

Praca okulisty

Okulista znany jest z tego, że zajmuje się korekcją wad wzroku za pomocą okularów korekcyjnych, czy soczewek. Lekarz diagnozuje i leczy choroby w okolicach gałki ocznej, także powikłania po innych schorzeniach, czy lekach.

Do najczęstszych chorób narządu wzroku należą: astygmatyzm, krótkowzroczność, dalekowzroczność, starczowzroczność (presbiopia), jaskra, zaćma inaczej zwana kataraktą, zespół suchego oka, zwyrodnienie plamki żółtej (AMD), ciała szklistego, czy siatkówki, retinopatie (cukrzycowa, barwnikowa), odwarstwienie siatkówki, czy pękanie naczyń krwionośnych. Pacjenci zgłaszają się do okulisty nawet wtedy, kiedy mają zapalenie spojówek. Stany zapalne oka mogą pojawić się ze względu na niewykryte alergie lub współtowarzyszą innym, ukrytym chorobom. Pacjenci reagują również na pojawienie się gradówki lub jęczmienia i korzystają z konsultacji okulistycznej. Warto skonsultować każdą pojawiającą się zmianę w oku, czy jego okolicach.

Okulista wykonuje wszelkie zabiegi mające na celu poprawę widzenia, takie jak np. korekcja zeza, usuwania ciała obcego z oka, z rogówki, spojówki, terapię stożka rogówki, laserową korekcję wzroku, czy korekcję opadających powiek. Ostatni zabieg należy do dziedziny okulistyki estetycznej, która ma na celu pielęgnację i usuwanie niedoskonałości w obrębie gałki ocznej. Warto dbać o wzrok w każdy sposób i zapobiegać stanom chorobowym narządu.

Należy bardzo szybko reagować na zmiany pojawiające się na oku lub w jego okolicach, aby móc wprowadzić kompleksowe badania i terapię. W przypadku powstania nowotworów zaleca się natychmiastową konsultację z okulistą. Najczęściej występującymi nowotworami są siatkówczak (u dzieci) i czerniak gałki ocznej (u osób dorosłych). Metoda leczenia wybierana jest w zależności od lokalizacji, stopnia złośliwości, występowania przerzutów, czy nawet rodzaju zmiany.

Okulista Poznań

Nie wolno bagatelizować żadnej choroby bądź stanu zapalnego związanego z okiem. Narząd zmysłu wzroku ma pomagać w codziennym rozpoznawaniu rzeczy, przeszkód, kształtów, obiektów, kolorów. Potrzebny okulista Poznań ma wielu ekspertów w tej dziedzinie. Warto dbać o swój wzrok i w tym celu niezbędna jest wizyta u specjalisty. Potrzebujesz skonsultować się z lekarzem, nie zwlekaj i zajrzyj na stronę: wrosinski.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here