Wkład własny w kredycie hipotecznym – najważniejsze informacje

0
1163

Wkład własny to kwestia, która irytuje i frustruje wiele osób zainteresowanych zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Jeśli będziemy pragnęli wziąć tego typu kredyt, to czy chcemy tego, czy nie, będziemy musieli się z tą kwestią zmierzyć, dlatego też warto poszerzyć swoją wiedzę na ten temat. W takim razie, jakie są najważniejsze informacje na temat wkładu własnego? Ile musi wynosić wkład własny i czy można wziąć kredyt hipoteczny bez niego? Co może, a co nie może być zaliczone jako wkład własny?

Ile musi wynosić wkład własny?

Swego czasu kredyty hipoteczne były udzielane nie tylko na 100%, ale nawet na 110 lub 120% wartości nieruchomości. Co ciekawe, można było je wtedy zaciągnąć nawet na 40 lat (obecnie maksimum to 35 lat, aczkolwiek zaleca się jeszcze krótsze kredyty). Wszystko jednak się zmieniło i aktualnie jest to kwestia znacznie ściślej uregulowana prawnie.

Wkład własny w kredycie hipotecznym powinien wynosić co najmniej 20%, jeśli więc mówimy o nieruchomości wartej 200 000 złotych, musimy przygotować minimum 40 000 złotych wkładu własnego. Alternatywnie, można obniżyć wkład własny do 10%, ale w takim przypadku konieczny będzie zakup ubezpieczenia niskiego wkładu, a cały kredyt będzie po prostu droższy. Nie istnieje możliwość wzięcia kredytu hipotecznego bez żadnego wkładu własnego.

Więcej informacji na tematy związane z kredytami, zarówno hipotecznymi, jak i konsolidacyjnymi czy gotówkowymi, znajdziesz tutaj: http://kredytowyranking.com.pl/.

Co może, a co nie może być wkładem własnym?

Najmilej widziany wkład własny to oczywiście gotówka, ale warto wiedzieć, że, jeśli bierzemy kredyt hipoteczny na budowę domu, wkładem własnym może być także działka, na której będzie się on znajdował, a także już zakupione materiały budowlane.

Natomiast nie mogą być wkładem własnym środki pochodzące z innego kredytu i pożyczki. Mogą to być nasze własne oszczędności czy pieniądze otrzymane od bliskich, ale nie pożyczone od innego (bądź tego samego) banku lub firmy pożyczkowej.

Artykuł powstał we współpracy z portalem http://kredytowyranking.com.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here