Czyszczenie piekarnika sodą

0
1398
czyszczenie piekarnika sodą

Sprzątanie dla większości z nas nie jest najprzyjemniejszą czynnością. Szczególnie jeśli chodzi o powierzchnie, których nie widzimy na co dzień i nie widzą ich nasi goście . Wówczas niemal każdy z nas myśli sobie, że ma ważniejsze rzeczy do zrobienia a porządki można zostawić na później.

Jedną z takich „ukrytych powierzchni” jest piekarnik

W wielu gospodarstwach domowych jest on pomijany przy cotygodniowym sprzątaniu i czyszczony jedynie od święta. Jednak przyrządzając w nim często nasze potrawy, nie możemy uniknąć tego, że prędzej czy później zabrudzi się i trzeba będzie go porządnie wyczyścić. A nie jest to czynność tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Po pierwsze, proces pieczenia naszych potraw często trwa bardzo długo – nieraz nawet do kilku godzin. W związku z tym przez cały ten czas to, co wypłynęło bądź spadło z naszej blachy/naczynia, przypala się utrudniając nam wyczyszczenie ścianek.

Co więcej, jeżeli nie wyczyścimy od razu przypalonych kropel tłuszczu czy zwęglonych kawałków jedzenia, zapach spalenizny będzie towarzyszył każdej kolejnej potrawie, którą przyrządzimy w brudnym piekarniku. Ktoś mógłby pomyśleć „Cóż to za problem? Mamy przecież ogromny wybór dobrych i silnych preparatów do czyszczenia kuchni”. Owszem, jednak czy chcielibyśmy spożywać chemiczne opary, których niewielkie ilości pomimo porządnego wyczyszczenia wciąż pozostały? Co więc robić? Kupić ekologiczne mleczka do mycia kuchni i łazienki? Cóż, nie należą one do najtańszych. Z pomocą jednak mogą nam przyjść naturalne sposoby czyszczenia piekarnika, a jednym z nich jest czyszczenie piekarnika sodą.

kuchnia

Soda oczyszczona jest niezwykle wszechstronnym produktem. Używamy jej zarówno w kuchni, jako zamiennik lub towarzysz proszku do pieczenia, służy nam również jako wybielacz wszelakich powierzchni. Niektórzy śmiałkowie próbują wykorzystać ją także w pielęgnacji twarzy czy zębów. Soda oczyszczona jest związkiem chemicznym naturalnie występującym w przyrodzie. Jest ona handlową nazwą dla węglowodoranu sodu. Do jej właściwości oprócz czyszczenia należy również neutralizowanie kwasów oraz pochłanianie zapachów. Związek ten spotykamy na co dzień w dobrze znanych nam produktach. Wchodzi on w skład napojów w proszku, tabletek musujących czy też gaśnic pianowych.

Czyż nie jest to substancja – cud?

Wróćmy lepiej jednak do problemu przyziemnego, jednak jakże ważnego. Jak zatem wyczyścić piekarnik sodą?
Przede wszystkim upewnij się, że Twój piekarnik jest chłodny. Jest to wbrew pozorom bardzo ważny element pracy nie tylko ze względu na Twoje bezpieczeństwo, ale także na wygodę. W kontakcie z rozgrzanym piecem produkt mógłby się rozpryskać i przysporzyć Ci dodatkowego sprzątania.
Następnie połóż pod piekarnikiem coś „na brudno” – może to być ścierka, ręczniki kuchenne lub papier gazetowy. Dzięki temu pryskający brud nie poplami podłogi, a Ty będziesz mógł się zająć tylko brudną kuchenką.

soda

Zanim przystąpimy do procesu czyszczenia, warto wcześniej wyciągnąć z naszej kuchenki półki. Możemy na czas sprzątania umieścić je w zlewie i tam umyć je wodą z płynem do naczyń.
Teraz czas na naszą ekologiczną miksturę. Zmieszaj sodę oraz gorącą wodę w mniej więcej równych proporcjach tak, aby nasze czyściwo miało postać papki. Następnie nałóż sodę na wewnętrzną powierzchnię piekarnika. Możesz zrobić to za pomocą pędzelka lub zużytej szczoteczki do zębów. Pozostaw na kilka minut, aby papka z sody miała czas zadziałać a następnie porządnie wyszoruj. I gotowe!

Metoda ta wcale nie jest bardziej czasochłonna niż czyszczenia kuchenki różnego rodzaju mleczkami czy płynami do kuchni i łazienki. A co więcej – jest to metoda o wiele zdrowsza i bardziej ekologiczna. I jaka tania! Jedno opakowanie sody oczyszczonej kosztuje zaledwie kilkadziesiąt groszy. Jest to ogromna różnica w porównaniu z profesjonalnymi preparatami, lub – tym bardziej – z ekologicznymi „gotowcami”. Sodę oczyszczoną warto mieć zawsze w domu – nie tylko po to, aby wyczyścić piekarnik, lecz także w innych, wyżej wymienionych celach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here