Czyszczenie pamięci telefonu

0
1702
czyszczenie pamięci telefonu

Telefony komórkowe, od kiedy tylko pojawiły się w powszechnej sprzedaży zaczęły powoli lecz sukcesywnie wkradać się do ludzkiej rzeczywistości. Początkowo były jedynie narzędziami do komunikacji głosowej, były duże i nieporęczne (pierwsze telefony były przewożone w walizkach, albo były na stałe zainstalowane w samochodzie), a na korzystanie z nich stać było tylko instytucje rządowe oraz zamożnych ludzi, np. biznesmenów, artystów czy polityków. Było to spowodowane wysoką ceną tych urządzeń oraz drogimi rozmowami w ramach abonamentu od operatora.

Wraz z upływem lat i nieustannym rozwojem technologii w laboratoriach na całym świecie, telefony stawały się coraz bardziej zaawansowane. Stopień zaawansowania urządzeń szedł w parze z ich miniaturyzacją oraz rozbudową sieci. To z kolei przełożyło się na spadek cen, a co za tym idzie popularyzacją tej technologii wśród zwykłych ludzi, którzy mogli sobie w końcu na nią pozwolić. Lata mijały, rozwój technologii komórkowej szedł do przodu niezwykle szybko, a telefon stał się nieodłącznym towarzyszem każdego człowieka. Dzisiaj kiedy na świecie wdrażana jest sieć piątej generacji, a posiadanie smartfona jest tak samo oczywiste jak oddychanie, to praktycznie nie możemy wyobrazić sobie bez niego życia.

telefon

Badania psychologiczne dowodzą, że jeżeli nie mamy przy sobie naszego smartfona ogarnia nas niepokój, a wielu ludzi nieustannie chodzi z nosem w telefonie co jest objawem uzależnienia. Dzisiaj telefon nie jest już tylko urządzeniem do dzwonienia i wysyłanie sms-ów. To podręczny komputer, na którym możemy zrobić niemal wszystko i na który przerzuciła się większość zadań, które do tej pory wykonywaliśmy na komputerach osobistych w ramach korzystania z internetu, takich jak np. przeglądanie poczty e-mail, surfowanie po stronach www, korzystanie z mediów społecznościowych, zakupy w internecie czy e-płatności.

Smartfon stał się czymś w rodzaju prywatnego asystenta, a wokół niektórych marek, szczególnie z symbolem jabłka roztoczyło się coś w rodzaju religii. W konsekwencji tego, do internetu przeniosła się znaczna część naszego codziennego życia, w tym naszych poufnych informacji, które znajdują się na naszych prywatnych urządzeniach oraz w chmurze. Niesie to ze sobą pewne niebezpieczeństwa. Jeżeli wymieniamy telefon na nowy (co czynimy średnio raz na dwa lata lub rok), to zazwyczaj wystawiamy stary model na sprzedaż, aby choć trochę pieniędzy przeznaczonych na zakup nowego smartfona się zwróciło.

nowy telefon

Dróg sprzedaży używanych telefonów jest wiele, ale zazwyczaj jest to sprzedaż przez internet. Smartfon który sprzedajemy powinien być wówczas wyczyszczony i przywrócony do ustawień fabrycznych, tak aby nowy użytkownik dostał telefon tak jakby wyciągnął go z pudełka i mógł go spersonalizować pod swoje potrzeby. Wiąże się jednak z tym pewne ryzyko. Nawet jeżeli przywróciliśmy telefon do ustawień fabrycznych, to nie mamy gwarancji, że wszystkie dane zostały wykasowane bezpowrotnie.

Niestety duża część danych, w tym zdjęć, nagrań wideo, sms-ów, numerów telefonu albo danych aplikacji może być dalej obecna w pamięci telefonu, a co za tym idzie może zostać odzyskana za pomocą specjalnych programów komputerowych oraz aplikacji i trafić w niepowołane ręce. Co prawda procent ludzi, którzy bawili by się w coś takiego jest raczej mały, ale nie zerowy. Nigdy nie wiemy kim będzie osoba która kupi od nas telefon, dlatego warto zabezpieczyć się już zawczasu i wykonać czyszczenie pamięci telefonu.

Może ono zostać wykonane przez specjalistyczne aplikacje, które kilkukrotnie nadpisują zapisane w pamięci pliki uniemożliwiając ich powtórny odczyt. Jeżeli jednak nie czujemy się na siłach by to zrobić można skorzystać z pomocy specjalisty w serwisie. Cena za taką usługę nie powinna przekroczyć kilkudziesięciu złotych, a my sprzedając telefon obcej osobie będziemy mieli pewność, że nie odtworzy ona danych które mieliśmy zapisane w pamięci. Nie odkładajmy tego procederu na ostatnią chwilę i przygotujmy telefon do sprzedaży już wcześniej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here