Czym wyczyścić mosiądz

0
1167
stare przedmioty

Mosiądz to materiał, który jest dość często wykorzystywany w naszych domach i prawie w każdym gospodarstwie domowym możemy znaleźć całe mnóstwo przedmiotów wykonanych ze stopu miedzi i cynku. Jest on zwłaszcza chętnie wykorzystywany w dziedzinie dekorowania i bardzo często używa się go do produkcji wszelkiego rodzaju ozdobnych okuć, figurek czy widocznych elementów przedmiotów użytkowych. Dzieje się tak ze względu na jago niesamowity wygląd, który potrafi cieszyć oko równie dobrze co szlachetniejsze metale. Warunkiem jest oczywiście odpowiednie wyczyszczenie i wypolerowanie przedmiotów wykonanych z tego materiału, aby lśnił on wydobytym w ten sposób blaskiem.

Zatem czym wyczyścić mosiądz, żeby uzyskać najkorzystniejszy efekt?

monety

Jako, że mosiądz jest właściwie jednym z najczęściej spotykanych stopów i ze względu na swoje właściwości był już używany w starożytności, to na przestrzeni lat powstało bardzo wiele sposobów na wyczyszczenie go z powstającej na nim warstwy patyny, która w większości przypadków, zaburza jego walory estetyczne w stopniu znacznym. Jedynym chyba obiektem, któremu zielonkawa śniedź nadaje uroku jest tylko statua wolności w Nowym Jorku. W naszym domu zapewne będziemy woleli oglądać naturalny kolor stopu.
Obecnie możemy korzystać z całej gamy gotowych preparatów przeznaczonych wyłącznie do czyszczenia mosiężnych przedmiotów, ale jeśli nie mamy akurat żadnego pod ręką to możemy skorzystać z równie skutecznych domowych sposobów, przetestowanych już z powodzeniem nie tylko przez nasze babcie.

Do najpopularniejszych sposobów doprowadzenia tego stopu do oryginalnego blasku jest zastosowanie, wykonanej w domowych warunkach, pasty z sody oczyszczonej i octu. Dokładne proporcje w jakich należy zmieszać te składniki są przedmiotem sporu poszczególnych pań domu, ale z pewnością muszą być one takie, żeby uzyskać konsystencję rzadkiej pasty. Taki preparat nakładamy na mosiężne przedmioty i czekamy krótką chwilę, aby spenetrował on nawet głębsze warstwy brudu. Po tym czasie trzeba wyczyścić całość za pomocą miękkiej szczoteczki do zębów lub szmatki. Jeśli efekt nie będzie jeszcze zadowalający to całą czynność można powtórzyć.

Gdy mamy do wyczyszczenia drobne, mosiężne elementy np. guziki to warto wykorzystać nieco inny sposób wykorzystujący właściwości sody oczyszczonej.
Potrzebny będzie niewielki pojemnik wyłożony folią aluminiową, do którego wrzucamy drobne przedmioty przeznaczone do czyszczenia. Wszystko to zalewamy roztworem sody i gorącej wody w proporcji 70 gram sody na litr wody.

W zasadzie sama kąpiel w tym roztworze powinna już przynieść rezultaty, ale dla dopracowanie szczegółów można spróbować je wypolerować jeszcze za pomocą szczoteczki do zębów o miękkim włosiu.
Do ciekawszych sposobów na przywracanie blasku przedmiotom wykonanym ze stopu cynku i miedzi należy…. polanie ich ketchupem. Zawarte w nim substancje poradzą sobie z rozpuszczeniem zabrudzeń, o ile damy im odpowiednio dużo czasu na interakcję. Wystarczy godzinna kąpiel w sosie i drobiazg będzie lśnił jak nowy.

czym wyczyścić mosiądz

Kolejnym, sprawdzonym sposobem na poradzenie sobie z patyną i zabrudzeniami jest sok z cytryny. Istnieją dwie metody czyszczenia mosiądzu z jego użyciem. Pierwszy wymaga tylko skropienia mosiężnych elementów sokiem z cytryny i następnie przecieranie miękką szmatką. Drugi jest jakby rozwinięciem powyższej metody i wymaga dodatkowego posypania cytryny solą.

Jest on nieco bardziej skuteczniejszy od odmiany bez użycia soli, ale w przypadku niewielkich zabrudzeń nie trzeba sobie specjalnie zawracać głowy.
Znane są również metody czyszczenia mosiądzu z użyciem coli, a właściwie zawartego w niej kwasu fosforowego. Przedmiot z mosiądzu należy zalać colą a następnie zmyć jej nadmiar za pomocą wody z mydłem.

Oczywiście jeśli macie w swoim posiadaniu przedmioty wyjątkowo cenne, mosiężne przedmioty czy wręcz zabytki wysokiej klasy to raczej powinniście zwrócić się w kierunku profesjonalnych preparatów do czyszczenia. Trzeba też być uważnym w przypadkach jeśli mosiądz łączy się z innym, bardziej wrażliwym materiałem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here