Posadzka to bardzo ważny element każdego domu. Jej wygląd wpływa na całokształt pomieszczenia i sprawia, że panuje w nim określony rodzaj atmosfery. Dobór odpowiedniej posadzki to także świetny sposób na stworzenie ciekawej, przykuwające oko aranżacji. Ważne będą w tym przypadku dwa elementy – przede wszystkim same płytki podłogowe, ale też płytki przypodłogowe. Jak je do siebie dobrać?
Płytki przypodłogowe – czym dokładnie są?
Płytki przypodłogowe to dodatek do wielu pomieszczeń, o którym warto pomyśleć już na samym początku wybierania aranżacji. Wiadomo bowiem, że jakimś sposobem ściana i podłoga muszą zostać połączone. Często wybieramy w tym celu proste listwy przypodłogowe z plastiku lub drewna, jednak nie oznacza to, że nie można zdecydować się na coś zupełnie innego – właśnie na płytki.
Nowoczesne płytki przypodłogowe to rodzaj cokołu (wysokiego lub niewysokiego), który pozwala na optymalne połączenie podłogi ze ścianą. Zazwyczaj są utrzymane w stylizacji, która pozwala na ich idealne dopasowanie do podłogi i stanowią jej przedłużenie. Dzięki temu świetnie komponują się z całym pomieszczeniem. Jednocześnie, cokoły tego rodzaju zakrywają przerwę między pionową i poziomą powierzchnią, nadając przestrzeni spójności i chroniąc przed zabrudzeniami.
Ozdobne płytki przypodłogowe
Ciekawym sposobem na zaaranżowanie unikatowego pomieszczenia jest wybór ozdobnych płytek przypodłogowych. Wyższy, dekoracyjny cokół w ciekawym kolorze (wcale nie musi być identyczny jak ściana czy podłoga!), a nawet z unikatową fakturą i ozdobnymi elementami, może wnieść wiele czaru do całej przestrzeni. Jest sposobem na to, aby wyróżnić dolną część ściany oraz samą posadzkę, ponieważ bez wątpienia od samego początku przykuje wzrok każdej osoby, która wejdzie do pokoju.
Ozdobne płytki przypodłogowe szczególnie dobrze wpisują się w charakter pomieszczeń o bogatym wystroju. Mogą na przykład ciekawie wkomponować się w stylistykę glamour, a ich kolor podkreśli barwę ścian, mebli i samej posadzki.
Płytki podłogowe i przypodłogowe. Jak je wybrać, aby dobrze się razem komponowały?
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na kompozycję płytek podłogowych. Ze względu na to, że posadzka jest zawsze dość spora i w wielu pomieszczeniach, w których jest odkryta, naprawdę mocno zwraca na siebie uwagę, jej charakter będzie dominujący. Kolor, wzornictwo czy też linie, które tworzy, odpowiadają temu, jak prezentuje się cała przestrzeń.
Jeśli już wybierzemy konkretny rodzaj płytek podłogowych, na przykład prostokątne, skromne kafle w szary kolorze, możemy zastanowić się nad doborem właściwych płytek przypodłogowych, które będą stanowić dla nich uzupełnienie. Mogą mieć ten sam kolor, podobny kształt i fakturę, dzięki czemu stworzą bardzo spójną przestrzeń i będą stanowić przedłużenie posadzki. Jednak można też zdecydować się na inne rozwiązanie – na przykład na płytki przypodłogowe w kolorze ściany lub o kilka tonów ciemniejsze, które będą stanowić ciekawy i ozdobny pas, biegnący wzdłuż posadzki. Jeszcze ciekawsze zestawienia można tworzyć, dobierając płytki przypodłogowe do posadzki, na której znalazły się delikatne wzory.
Możliwość są setki – a którą ty wypróbujesz?