Nasturcja – kwiat Inków o wielu właściwościach

0
525
korzeń kudzu

Inkowie wykorzystywali nasturcję jako dodatek do posiłków. W Polsce od lat jest uważana za piękny kwiat dekoracyjny, ale rzadko wykorzystywana jest w kuchni. Jakie właściwości ma nasturcja jadalna i jak ją wykorzystać?

Nasturcja jadalna – co warto o niej wiedzieć?

Obecnie nasturcja jest kwiatem, który ma wiele odmian. Zadbali o to Holendrzy, którzy przez lata stworzyli odmianę nasturcji mniejszej, większej, nasturcję kanaryjską czy błękitną. Nasturcja włóczęga oraz trójbarwna również są częste w naszych ogrodach.

Nasturcja jest piękną ozdobą balkonów i tarasów. Może wspinać się po drabinkach i rosnąc wysoko w górę lub wprost przeciwnie – wdzięcznie zwieszać się z poręczy balkonu.

Gama kolorystyczna nasturcji jest bardzo bogata. Żółtych, czerwonych oraz pomarańczowych odcieni jest naprawdę sporo. Występują również kwiaty wielobarwne.

Nasturcja – właściwości

Niewiele osób o tym wie, ale nasturcja ma zastosowanie w kuchni. Można ją wykorzystywać do sałatek, gdyż jej aromat jest dosyć ostry. Nasiona nasturcji dodane do sosów mogą zastąpić chrzan. Kwiaty warto wykorzystać do dekoracji tortów, ciast i deserów.

Nasturcja właściwości lecznicze również są bardzo rozległe. Nasturcja doprawiona oliwą oraz cytryną pomaga zwalczyć zapalenie dróg moczowych.

Nasturcja jadalna ma dużo witaminy C. Jej regularne spożywanie (najlepiej w sałatkach) zwiększa odporność organizmu oraz zapobiega przeziębieniom. Trzeba jednak pamiętać, by zacząć stosować ją już latem, by organizm mógł się uodpornić przed nadejściem jesiennej szarugi.

Nalewka z nasturcji często jest przygotowywana ze względu na walory smakowe, ale trzeba również pamiętać o ich właściwościach zdrowotnych. Nalewka z nasturcji pomoże kobietom w czasie problemów menstruacyjnych. Ureguluje okres oraz sprawi, że nie będzie on tak bolesny.

Nasturcja właściwości lecznicze można również wykorzystać w walce o zdrowe włosy. Napar z nasturcji pomoże, gdy nasze włosy są słabe, wypadają lub gdy na skórze zauważymy łupież. Napar z liści nasturcji należy wystudzić, a następnie przelać do buteleczki z atomizerem. Po ostatnim płukaniu spryskujemy włosy. Regularne stosowanie sprawi, że włosy będą piękne i zdrowe, a skóra głowy będzie bez zarzutu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here