Czy na początku ciąży boli brzuch

0
2029
czy na początku ciąży boli brzuch

Ciąża to piękny czas dla większości kobiet, ale jednocześnie jest on bardzo trudny i stresujący. Wiele przyszłych mam, które w ciąży są po raz pierwszy nie może przyzwyczaić się do zmian, które występują w ciele i ma pełno obaw. W pierwszych dniach po zapłodnieniu kobieta zwykle nie wie, że jest w ciąży. Objawy nie występują, pierwsze sygnały, że doszło do zapłodnienia mogą pojawić się dopiero po paru dwóch tygodniach od owulacji. Nie u każdej kobiety objawy są podobne, czasem mogą być mylone ze spodziewaną miesiączką, a czasem możemy mieć po prostu gorszy dzień. Niektóre ciężarne skarżą się na ból brzucha, mają obrzmiałe piersi, zaczyna się huśtawka nastroju oraz odczuwalne jest zmęczenie i senność. Kobieta dowiaduje się zwykle o ciąży, kiedy spóźnia jej się miesiączka.

To zwykle wtedy wykonywany jest test ciążowy, który może pokazywać dwie kreski. Bardziej wiarygodne jest badanie przyrostów hormonu – gonadotropiny kosmówkowej. Ten hormon wytwarzany jest jedynie przez kobiety będące w ciąży. Jeśli w pierwszych dniach jego przyrost jest równomierny możemy być pewne, że jesteśmy w ciąży. Badanie powtarza się po upływie 48 godzin od poprzedniego. Czasami dochodzi o zapłodnienia, ale jest to ciąża biochemiczna. W pierwszych dniach wiele zapłodnionych komórek jajowych ulega wydaleniu, ponieważ nie doszło do właściwych podziałów materiału genetycznego.

kobieta

Z tego właśnie powodu najlepiej robić dwa testy hormonalne z krwi. Kolejnym objawem, który występuje po pewnym czasie od zapłodnienia są mdłości. Nie wszystkie kobiety na nie cierpią, ale zdecydowana większość pań tak właśnie reaguje na podwyższający się poziom gonadotropiny kosmówkowej. Mdłości mogą towarzyszyć ciężarnym przez cały dzień, tylko rano lub nasilać się jedynie wieczorami. Uważa się, że jeśli występują mdłości to dziecko rozwija się prawidłowo. Nie jest to prawda, ponieważ niektóre kobiety przez całą ciążę, aż do rozwiązania, czują się znakomicie.

W pierwszych tygodniach ciąży macica zaczyna rozrastać się, zjawisku może towarzyszyć ból podbrzusza, który przypomina nieco pobolewanie typowe dla zbliżającej się miesiączki. Dlatego wiele pań stresuje się tym i zadaje swojemu lekarzowi prowadzącemu pytanie, czy na początku ciąży boli brzuch. Lekarz powinien uspokoić pacjentkę, że jest zupełnie naturalne zjawisko. Brzuch może pobolewać również w drugim oraz w trzecim trymestrze.

Nie należy jednak lekceważyć ostrego bólu brzucha na początku ciąży, gdyż może to świadczyć o ciąży pozamacicznej. Jest ona jednak bardzo rzadkim zjawiskiem. Kobieta w pierwszym trymestrze odczuwa zmęczenie, brak energii oraz ma ochotę na drzemki w ciągu dnia. Paradoksalnie, niektóre panie mogą cierpieć w tym czasie na bezsenność. Jest to związane ze zmianami hormonalnymi. Wzrasta poziom progesteronu, który może powodować huśtawki nastroju. W tym czasie kobieta może zacząć odczuwać wilczy apetyt lub wręcz przeciwnie – może mieć jadłowstręt z powodu dokuczających jej mdłości.

w ciąży

Wymioty w pierwszych miesiącach są normalne, ale niektóre ciężarne przez cały okres ciąży skarżą się na złe samopoczucie. U innych pań drugi trymestr, który zaczyna się po 12 tygodniu jest stanem błogosławionym. Mijają mdłości, zgaga przestaje dokuczać, pojawia się energia i znika senność. Wtedy wybieramy się na pierwsze badanie prenatalne. Jest to bardzo stresujący dzień, towarzyszy mu jednak ekscytacja, ponieważ pierwszy raz możemy dokładnie zobaczyć, jak rozwija się nasze maleństwo. Drugi trymestr to okres, kiedy dziecko rozwijające się w łonie matki jest najmniej narażone na szkodliwe działanie czynników środowiskowych.

Mama jednak przez całą ciążę powinna unikać działania teratogenów oraz mutagenów. Zabronione jest palenie papierosów oraz picie alkoholu w całym okresie ciąży, nie używa się leków bez konsultacji z lekarzem. Nie powinniśmy chodzić do sauny, na solarium, ani też mieć kontaktu z chemikaliami. W niektórych przypadkach kobieta powinna zrezygnować ze sportów, zwłaszcza takich, które zbyt obciążają mięśnie brzucha. Zalecana jest joga lub fitness dla ciężarnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here