Witaminy dla psa i dla szczeniaka – co je różni?

0
598
Witaminy dla psa i dla szczeniaka

Zarówno żywienie, jak i suplementacja zwierząt zależne są od ich wieku i potrzeb. W jakich sytuacjach należy sięgnąć po witaminy dla szczeniaka, a w jakich dla psa dorosłego?

Kiedy suplementować psu witaminy?

Witaminy oraz pozostałe składniki odżywcze, takie jak aminokwasy czy kwasy tłuszczowe, to preparaty, które nie powinny wyrządzić zwierzakom większej krzywdy. Jednakże czasem w dobrej wierze właściciele zwierząt suplementują im różne witaminy doprowadzając do przedawkowania. W przypadku zwierząt, które mają dobry apetyt, są zdrowe i żywione pełnowartościową, zbilansowaną karmą, podawanie witamin nie jest konieczne. W razie zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących objawów, które mogłyby wskazywać na niedobory witamin, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii – to on zdecyduje, czy suplementacja jest konieczna i w jakiej formie. Witaminy dla psa przydają się szczeniakom – aby wspomóc ich prawidłowy wzrost, ciężarnym i karmiącym suczkom, których organizm wymaga dodatkowej podaży składników odżywczych, rekonwalescentom po zabiegach i chorobach oraz psim seniorom. Niestety, niedobory występują także często u psów, które karmi się „resztkami ze stołu”albo najtańszymi karmami, które nie zawierają składników niezbędnych dla zdrowia psa. W takiej sytuacji należy rozważyć przede wszystkim zmianę psiej diety, a następnie włączyć suplementacje, by pomóc psu szybciej odzyskać zdrowie, kondycję i zadbany wygląd.

Jakie witaminy dla szczeniaka?

Witaminy dla szczeniaka powinny być w szczególności nastawione na te, które wspomagają intensywny wzrost. To przede wszystkim witamina B odpowiedzialna za prawidłową pracę mięśni i układu nerwowego, oraz witaminy D i K – dla zdrowych kości. W połączeniu ze zdrową dietą szczeniaki suplementowane przy zaleceniu lekarza tymi witaminami będą cieszyły się dużym poziomem energii, mocnymi kośćmi, prawidłowym przyrostem masy ciała oraz gładką, błyszczącą sierścią.

Jakie witaminy dla psa dorosłego?

W przypadku suczek ciężarnych zaleca się suplementowanie witaminy E i B – wspomagają one rozwój płodu i umożliwiają urodzenie zdrowych, silnych maluchów. Z kolei psi seniorzy powinni mieć zapewnioną odpowiednią podaż witamin o działaniu przeciwutleniającym, czyli przeciwstarzeniowym – C i E. Nie powinno w ich diecie brakować również kwasów omega-3 zapewniających doskonałe funkcjonowanie mięśni, mózgu oraz wpływających na ich dobrą kondycję.

Zawsze podczas wizyt kontrolnych lub szczepień warto zapytać swojego weterynarza o witaminy odpowiednie dla psa konkretnej rasy, wielkości, wieku i stanu zdrowia – z pewnościa pomoże on wybrać najlepsze preparaty!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here